Reklam
Bugun...


CHP’den Uluslararası Suriye Konferansı
Ağbaba; “AKP, CHP’nin Çağrılarını Dinleseydi Suriye’de Akan Kan Çoktan Durmuş Olacaktı”

CHP’den  Uluslararası Suriye Konferansı
+ -

CHP tarafından uluslararası düzeyde düzenlenen “Suriye’de Barışa Açılan Kapı - Uluslararası Suriye Konferansı” gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu söyledi.

 CHP tarafından Suriye sorununun çözümü için uluslararası düzeyde sürdürülen çalışmalara katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Suriye'de Barışa Açılan Kapı – Uluslararası Suriye Konferansı”İstanbul’da gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın yaptığı konferansta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da birer konuşma yaptı.

 Ağbaba; “Yurtta Barış,Dünyada Barış Anlayışıyla Suriye’yle Barışı Değerlendireceğiz”

 “Suriye’de Barışa Açılan Kapı” başlıklı uluslararası konferansın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Suriye’de yaklaşık dokuz yıldır süren savaşın, bölgemizde ve ülkemizde yol açtığı hasarları tamir etmenin yollarını tartışmak amacıyla konferansı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yüzyıllar boyunca insanların ve kültürlerin buluştuğu İstanbul’da düzenlediğimiz bu konferansta “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışıyla, komşumuz Suriye’yle barış içinde yaşamanın imkanlarını değerlendireceğiz” dedi.

 22 Ülkeden Diplomat,30 U Aşkın Stk,100 Ün Üzerinde Yabancı Basın

 Konferansa 22 farklı ülkeden diplomatların, ulusal ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ve uzmanlarının; 30’u aşkın STK’nın temsilcisinin katıldığını, 150’den fazla yerli, 100’den fazla yabancı basın emekçisinin barış için yükselen sesi dünyaya duyuracağını kaydeden Ağbaba, AKP iktidarının Ortadoğu’da egemen devletler yerine mezhebi yapılar üzerinden yürüttüğü dış politikanın Türkiye’yi bir çıkmaza sürüklediğini belirtti.

 Ağbaba; “Milyonlarca İnsan Yerlerinden Yurtlarından Edildi”

  “Düzen kurucu aktör”, “merkez ülke”, “tarihsel sorumluluk”, “komşularla sıfır sorun” gibi içi boş kavramlarla dış politika yapmaya çalışanların, Türkiye’yi Suriye’de,egemenlik kurmaya çalışan ülkelerin çıkarları arasına sıkıştırdığını kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İzlenilen  yanlış politikalarla bölgemizdeki milyonlarca insanı yerlerinden, yurtlarından ettiler. Oysa ülkemiz, başta komşularımız olmak üzere, başka ülkelerin toprak bütünlüklerine, egemenliklerine ve bağımsızlıklarına saygı duyan bir iktidar tarafından yönetilseydi, bugün üstesinden gelmek için yoğun çaba gösterdiğimiz sorunların hiçbirisiyle karşılaşmayacaktık” dedi.

 Ağbaba; “CHP’nin Çağrıları Dikkate Alınsaydı Kan Çoktan Durmuş Olacaktı”

 Veli Ağbaba; “AKP iktidarı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriye’deki savaşı bir an önce durdurmak için yaptığı çağrıları ve çözüm önerilerini dikkate alsaydı, Türkiye’nin kurumlarını işlemez hale getirmeseydi Suriye’de akan kan çoktan durmuş olacaktı. Böylece Ülkemizin de dünya üzerindeki konum ve saygınlığı bugünkünden çok daha farklı bir noktada bulunacaktı.” Şeklinde konuştu.

İmamoğlu;”At İzi İt İzine Karışmış Durumda”

 Uluslararası Suriye Konferansı konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Suriye’de yaşanan çok taraflı savaşta deyim neredeyse at izinin it izine karıştığını belirterek “Kim kiminle savaşmaktadır bilinmektedirler. Bazı karar vericiler ne yazık ki yangına körükle gitmeyi tercih etmektedir. Yanı başımızdaki bu dost ülkeden göç edenleri ülkemize almakla kalmadık ne yazık ki bir çoğunu kendi haline bıraktık. Suriyeli göçmenlerin çoğu ülkelerinde inanmadıkları bir savaşa katılmak yerine kendilerine bir gelecek kurmak için ülkemize sığındıklarının farkındayız. Onları suçlamak doğru olmaz. Bu insanlar savaşı kabullenmedikleri için bugün bizimle beraber yaşıyorlar. Önce güney illerimize yerleştiler sonra tüm şehirlere yayıldılar” dedi.

 İmamoğlu; “Nihai Hedefimiz Suriye’nin İstikrara Kavuşturulması”

 Nihai hedeflerinin Suriye’nin istikrara kavuşturulması ve Suriyelilerin oradaki hayatlarına en özgür biçimde dönebilmesinin sağlanması olduğunu belirten İmamoğlu “Bu çözümde yolumuzu aydınlatacak en değerli ışık toplumsal vicdanımızdır. Özetle Suriyeliler elbette ve asla kendi kaderlerine terk etmeyeceği. Onların daha insani koşullarda yaşamları için uluslararası arenayı harekete geçirmek için her türlü uygulamayı yapacağız’ diye konuştu

 Kılıçdaroğlu; “Doğru Bildiğimiz Yolda Yürümeye Devam Edeceğiz”

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasına;”Bölgesinde barış isteyen, komşularıyla ilişkilerini bu anlayış ve vizyon üzerine kuran, Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu gibi partimizin de kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz sözü "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesine sahip çıkmak üzere sesleniyorum."diyerek başladı. Kılıçdaroğlu ; “2011 yılından bu yana yaşadıklarımız ve bugün geldiğimiz nokta, CHP’nin konuya ilişkin tutumunun ne kadar isabetli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, doğru bildiğimiz yolda, yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 Kılıçdaroğlu; “Amacımız Akan Kanı Durdurmak”

 "CHP olarak bu konferansla, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri onarmak için, Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana attığımız adımlara bir yenisini ekliyoruz."diyen Kılıçdaroğlu  "Bu çabalarımızın tek bir amacı var: Doğunun ve batının buluştuğu, kültürlerin bin yıllardır birbirleriyle kucaklaştığı coğrafyamızda akan kanı durdurmak ve bölge halklarının geleceğe eşitlik ve kardeşlik içinde umutla bakmalarını sağlamak." Şeklinde konuştu

 Suriye’nin Geleceğine Suriye Halkı Karar Vermeli

 CHP Lideri Kılıçdaroğlu "Suriye’deki savaşın sona ermekte olduğuna ilişkin kanaat her geçen gün güçlenirken, Ankara ve Şam’ın önlerinde yanıt bekleyen sorular bulunduğunu ve barışa doğru atılması gereken adımların olduğunu unutmamalıyız. Suriye'nin farklı dil, din, mezhep ve etnik aidiyetlerinin oluşturduğu çoğulcu ve seküler toplum yapısının korunmasına da özen gösterilmesi büyük önem taşımaktadır.Biz hep savunageldik, bugün de aynı kararlılıkla savunuyoruz: Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi demokrasinin, egemenliğin ve bağımsızlığın "olmazsa olmazıdır" dedi.

 Çözüm İçin 5 Öneri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriye meselesinin çözümü için 5 madde halinde sıraladığı öneriler şu şeklide;

"1) Ankara ile Şam arasındaki yolun barışa giden en kestirme yol olduğunu ve Suriye’nin geleceğine ancak Suriye halkının karar verebileceğini hiç unutmamalıyız,"

 "2) ABD ve Rusya’nın çıkarları arasında savrulmamak için, toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlık, egemenlik ve iyi komşuluk ilişkileri ilkelerine dayanan, bütünlüklü ve uyumlu tek bir Suriye politikası izlemeliyiz,"

 "3) Suriye yönetimi başta olmak üzere, uluslararası hukuka ve ilişkilere dayalı, meşruluğu olan bütün aktörlerle, tıpkı burada olduğu gibi konuşarak diplomasiyi etkin kılmalıyız,"

 "4) Bugüne kadar, uluslararası hukuk ve meşruiyete aykırı bütün hamlelerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz,"

 "5) Suriye yeniden güvenli ülke olduktan sonra ülkemizdeki sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerini teşvik etmeli ve bu amaca uygun politikalar geliştirmeliyiz."

 Kılıçdaroğlu konuşmasını “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim...” Türkiye ve Suriye halklarının barış içinde, bir orman gibi kardeşçe yaşamaları için çalışmaya devam edeceğiz!"cümleleri ile bitirdi.

 Açılış konuşmalarının ardından "Suriye Sorununun Uluslararası Boyutu”, "Suriyeli Sığınmacıların Karşılaştıkları Sorunlar"  ,"Toplumsal Yaşam ve Uyum",

"Bölgedeki Aktörlerin Stratejik Konumları","Yerel yönetimlerin rolü, sorunlar, öneriler" konu başlıklarında 5 panel oturumu gerçekleştirildi. 

Bülten:malatyagundemozel.com

 

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI