Reklam
Bugun...


Eyer Samimiysen, ABD nin Kolunu Kanadını Burada Küreci’de Kırarsın.!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,...

Eyer Samimiysen, ABD nin Kolunu Kanadını Burada Küreci’de Kırarsın.!
+ -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’nın 2011 yılından buyana Kürecik’teki radar üssü konusunda uğraştığını ifade ederek, “Eğer yiğitsen, Afrin konusunda samimiysen gel kardeşim Amerika’nın kurmuş olduğu füze kalkanını kapat. Bizim girmemize izin vermediler. Bizi sokmamaya çalıştılar. Gel samimiysen, Amerika’ya meydan okuyorsan bu üssü kapat” dedi.

“OCAK AYI BİZİM İÇİN KÖTÜ BİR AY”

  Kongre ve Kültür Merkezi’nde partisi tarafından gazeteci Uğur Mumcu’yu anma ve Malatya Kadın Kolları İl Başkanlığı kongresine katılan Ağbaba, “Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında katledildi. Ocak ayı bizim tarihimiz açısından kötü bir ay, bu ayda birçok aydın ve yazarımızı kaybettik. 19 Ocak 2007’de hemşerimiz gazeteci Hrant Dink katledildi. 24 Ocak 2001’de Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ı katlettiler. 31 Ocak 1990’da Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerden Muammer Aksoy katledildi. Siyasi cinayetler birçok değerli insanı aramızdan aldı. Maalesef bunlardan hesap sorulmadığı için bu cinayetler devam etti” dedi.

“AMERİKA’YA MEYDAN OKUYORSAN BU ÜSSÜ KAPAT”

Ağbaba, TSK tarafından Afrin’e başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, “Afrin’de bir operasyon var. Mehmetçiklerimize kazasız belasız görevler diliyorum. Bir an önce ülkelerine dönmelerini diliyorum. AKP Genel Başkanı, Afrin şehidimizin tabutuna elini koydu, orada siyasi bir konuşma yaptı. Siyaset üstü olması gereken bir şehidin üzerinde bile politika yapanları şiddetle kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin tek tipleştirilmeye çalışıldığını savunan Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

“18 aydan beri devam eden Olağanüstü Hal (OHAL) rejimiyle, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Türkiye’yi tek tipe sokmak istiyorlar. Sadece cezaevinde bulunanları değil, Türkiye’yi tek tipe sokmak istiyorlar. Açıkça söylüyoruz biz tek tipe girmeyeceğiz. Savunduğumuz değerleri savunmaya devam edeceğiz.”

Malatya Kürecik’te konuşlu bulunan radar üssünün kaldırılması gerektiğini ifade eden Ağbaba, “2011 yılından beri Malatya’nın uğraşmış olduğu konu Kürecik’teki füze kalkanı. Biz, ‘Bu İsrail’i korumaya yönelik bir Amerikan kalkanıdır’ dedik, ‘yok’ dediler. Şimdi kabul ediyorlar. Konuyu pazarlık meselesi olarak gündeme getirmişler. Eğer yiğitsen, Afrin konusunda samimiysen gel kardeşim Amerika’nın kurmuş olduğu füze kalkanını kapat. Bizim girmemize izin vermediler. Bizi sokmamaya çalıştılar. Gel samimiysen, Amerika’ya meydan okuyorsan bu üssü kapat” diye konuştu.

“SUÇLULAR BULUNUP, CEZALANDIRILMADIĞI İÇİN YÜREĞİMİZ YANIYOR”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise demokrasi haftası içerisinde olduklarını ifade ederek, “Atatürkçü, antiemperyalist, laik, devrimci, çağdaşlık yolunda mücadele veren laik demokratik cumhuriyetin ülkede yerleşmesi noktasında önemli katkılar sunmuş olan Uğur Mumcu’nun katledilişinin 25’inci yılı. Ülkemiz tarihsel süreç içerisinde birçok karanlık olayla karşılaştı. Demokrasi mücadelesinde birçok aydınımızı, gazetecimizi, siyasetçimizi maalesef ya kaybettik ya katlettiler. En önemli sorunlardan birisi de tabi bu katliamların birçoğunun faili meçhul olması. Suçlular ortaya çıkarılmadığı, cezalandırılmadığı için Mumcuların davaları 25 yıldır yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Uğur Mumcu ve bütün demokrasi şehitlerimizi bir kez daha saygıyla, minnetle, şükranla anıyoruz. Onlar laik demokratik cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine, demokrasi, özgürlük ve çağdaşlığa bağlı oldukları, bu değerleri savundukları için katledildiler. Bu değerlerin bayrağı onlardan bize mirastır. Bu bayrağı, değerleri daha yükseğe taşımak hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

Kiraz, demokrasi mücadelesi gibi, kadının eşitlik mücadelesinin yüzyıllardır dünyada ve Türkiye’de devam ettiğini savunarak, “Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten bugüne kadar kadın-erkek eşitliğine sonuna kadar inanan ve bunu o günden bugüne sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmaktan da onur ve gurur duyuyoruz. Ama geldiğimiz nokta kadınlar açısından hiçte iç açıcı değil. Kadınlarımızın birçok problemi devam ediyor, derinleşiyor. Bundan 90 yıl önce Medeni Kanunu Mustafa Kemal Atatürk getirdi. Resmi nikâhı getirdi. Kadın-erkek eşitliğini getirdi. Ama şimdi o günden imamların nikâh kıydığı bir döneme geldik” dedi.

“KADINLAR SİYASETE SICAK BAKAMAZ HALE GELDİLER”

CHP Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Güllü Tunçer ise Uğur Mumcu’yu ölümünün 25.yılında anarak, “Demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini, laikliği, ulusun birliğini ve inanç özgürlüğünü, Atatürkçülüğü cesaretle savunan Uğur Mumcu, ülkemizde güncel olan her konuyu yansız bir tavırla araştırarak kamuoyu ile paylaştı. Araştırmacı gazetecilik deyiminin yerleşmesine önayak oldu” dedi.

Tunçer, tek listeyle seçime girdiklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Gönül isterdik ki birkaç kadın adayla yarışalım ama ne yazık ki baskıcı AKP iktidarı nedeniyle anneler, kadınlar siyasete sıcak bakamaz hale geldiler. Çocukları, eşleri, hatta yakınları çalışan kadınlarımız kaygı içindiler. Kadınlarımıza sesleniyorum; bugün korkar sinersek yarın daha çok korkup sineceğiz” diye konuştu.

2019’da yapılacak olan seçimlere dikkat çeken Tunçer, “Ey iktidar sahipleri, 16 Nisan referandumu sizi hiç umutlandırmasın. Cumhuriyetin bekçisi biz kadınlar, sizin hayallerinizi yarıda bırakmak için kapı kapı dolaşıp, sıkılmadık el bırakmayacağız. YSK’da kazandığınız referandumu, 2019’da kaybedeceksiniz. Tek adam rejimi ile bizi ne İran ne de Suudi Arabistan kadını yapamayacaksınız” şeklinde konuştu.

“BİZ İSTİYORUZ Kİ KATLİAMLAR SON BULSUN”

Malatya İl Gençlik Kolları Başkanı Bektaş Deniz Şahin de “Uğur Mumcu, ABD emperyalizmine boyun eğmeyen, her zaman kalemiyle güçlü olan, doğrulardan hiçbir zaman taviz vermeyeni haksızlıklara, yolsuzluklara ve yobazlığa kaşı dik duruşuyla korkusuzca mücadele eden koca bir yürekti. 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde bulunan aracına yerleştirilen bombalı saldırı sonucu hayatına son verildi.

Sadece Uğur Mumcu ile kalmayıp Metin Göktepe, Muammer Aksoylar, Abdi İpekçiler, Onat Kutlar, Hrant Dinkler, Gaffar Okanlar, Tahir Elçiler ve Ahmet Taner Kışlalılar gibi birçok aydınlarımız, vatanseverlerimiz katledilmiştir. Sonu gelmeyen bu katliamlar Suruç, Diyarbakır, Ankara ve Sultanahmet Meydanı ile sürmektedir. Biz istiyoruz ki bu katliamlar son bulsun. Faili meçhul olarak adlandırılan cinayetlerin bir an önce aydınlatılması ve faillerin adaletin karşında diz çökmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP Gençlik Kolları üyeleri, Uğur Mumcu’yu anma töreninde hep bir ağızdan ‘Vurulduk ey halkım, unutma bizi’ şiirini okudu. Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninde, Mumcu’nun fotoğrafının yer aldığı alanda mum yakılarak, karanfil bırakıldı.

GÜLLÜ TUNÇER GÜVEN TAZELEDİ

Güllü Tunçer’in tek liste halinde girdiği 12.Olağan Genel Kurul’da blok oylama yapıldı. Güllü Tunçer’in yeniden başkan seçildiği olağan genel kurulda, Malatya Kadın Kolları Yönetimi şöyle oluştu:

“Güllü Tunçer, Fahriye Albal, Zübeyde Aslan, Fatma Atalay, Sultan Avcı, Safiye Avcu, Nezahat Aydın, Derya Çelebi, Nuran Dulkadiroğlu, Aysel Gündüz, Ayten Temiz, İnci Toplar, Beyhan Yılmaz.”

 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI