Başkan Gürkan: Hizmet Destanları Yazmaya Devam Edeceğiz

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait kültürel ve sosyal hizmetler ile ilgili basın mensuplarına bir gezi düzenlendi.

Başkan Gürkan: Hizmet Destanları Yazmaya Devam Edeceğiz
12 Kasım 2020 - 23:21
Geziye katılan basın mensuplarına Kernek Külliyesi, Kent Müzesi, Vefa Konağı, Çiğdem Tozkoparan Kadın Yaşam Merkezi, Şeyhbayram Engelliler Merkezi, Özalper Semt Konağı, İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı, Radyo ve Gramofon Müzesi gezdirildi.

 Büyükşehir Belediyesi, “Basın Mensupları Kültür Ve Sosyal Tesislerini Gezdirdi”

Geziye katılan basın mensupları programdan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Selahattin Gürkan ile bir araya geldi. Basın mensuplarıyla sohbet eden başkan Gürkan, yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, “Malatyamızın görsel ve yazılı basın mensuplarıyla bir arada olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Kültür Daire Başkanlığımız periyodik aralıklarla basın mensuplarını bizim kültürel ve sosyal anlamında ve diğer hizmetleri tanıtmak ve basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla bu tarz toplantılara başladı. Pandemiden dolayı basın mensuplarıyla bölüm bölüm olacak şekilde gezilerle bir araya geleceğiz. Biz basını Malatya ölçeğinde yaptığı çalışmaları kamusal bir çalışma olarak değerlendiriyoruz. Bir basın o şehrin beş duyu organıdır. Sizler burada yapılan çalışmaları ne ölçüde anlatırsanız vatandaş da o ölçüde bilgilendirilmiş olur. Bu anlamda Malatya basını şimdiye kadar yapılan çalışmaları da en iyi şekilde vatandaşımızla buluşturmaya, tanıştırmaya ve anlatmaya gayret etmişlerdir. İnşallah bundan sonra yapılan hizmet çalışmalarında bizzat yerine götürürler. 2 yıla yakın bir süredir görev alıyoruz. İnşallah bu süreci en iyi şekilde değerlendirdiğimizi görüyorum. Planlamamız harfiyen yerli yerine uyuyor. Gerek bütçe disiplini açısından, gerek yeni hizmet alanların oluşturulması ve hizmetlerin başlaması açısından önemli bir hamle içerisine girildi. Belediyenin araçlarının büyük bir bölümünün yenilendiğini görüyorsunuz, yeni alternatif yolların ve bulvarların açıldığını görüyorsunuz, kırsalda hiç şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde asfalt yapımı, alt yapı, üst yapı hizmetlerini görüyoruz, çevre düzenlenmesi ve yeşilin korunması konusunda şuana kadar Malatya’ya yapılanların mislisi ile yapıldığını görüyoruz. 300 dönümlük Cumhuriyet Parkı’na başladık. 40 dönümlük Tecde Parkı’nı bitirdik. Sümer Park’ı yeniledik, 3100 dönümlük yerde 700 dönümlük park çalışması bitirildi ayrıca orda Gençlik kampı ile birlikte diğer müştemilatla birlikte ve 3100 dönümlük yerde de şehrin merkezinde yeni bir park yapılıyor. Turgut Özal Parkı, Pınarbaşı yenileniyor.

Ayrıca Polis Hareket Merkezi ile ilgili 3 bin 500 kişilik ve Malatyamıza yeni Şoför Okulu gibi girdisi ve katma değeri olacak, bir alana 70 milyon harcayarak, poligonları ve yer düzeltmeleri yapıldı. İnşallah 2021 yılında ihalesi yapılarak Malatyamıza kazandırılacak. O bölgenin bütün etrafının ağaçlandırılmasını sağlayıp, kişi başına yeşil alanı en az 5 katına çıkarılmasını hedefliyoruz. Diğer taraftan Kütüphane, Şire Pazarı, Buğday Pazarı, Fidancılık, Ekmek Fabrikası, Yemek Fabrikası, Fuarcılık Kernek Meydanı, Millet Bahçesi bunların hepsinin ihalesi yapıldı. Şehrin batısında özellikle yıllardır atık duran vagon fabrikasını tekrar harekete geçirdik. Şehrin doğusuna Yimpaş tekrar harekete geçirildi, Kuzey Çevre Yolu tekrar harekete geçirildi ve Cumhurbaşkanımızın da Malatya’ya seyahatinde 2022 yılının sonunda müjdelemesini görüyoruz. Yine Kuzey Çevre Yolu’nun bitişiğinde Kuzey Kuşak Yolu’nun kamulaştırılması bitti ihalesi yapılacak. Yine Güney Kuşak Yolu’nun bütün kamulaştırma ihaleleri bitti, şu anda en kaz bedelleri ile ilgili kısmi ödemeleri yapılıyor. Bir taraftan yeni araçların alınması, çevre düzenlenmesi, kültürel eserlerin ayağa kaldırılması, hayır çarşılarının yapılması ve semt konaklarının ve müzelerin yapılmasına baktığınız zaman Malatyamızın geçmiş 10 yıllarına istinaden çok hızlı bir şekilde yapıldığını görüyoruz. Malatya geçmişinde şehzadeler şehri idi. Bizlerde sizlerle birlikte hizmet destanları yazmaya devam edeceğiz. Temennimiz Malatyamızı mazisine layık istikbale hazırlamaktır” şeklinde konuştu.

Haber: malatyagundemozel.com

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum