Kayısıda Patik Dönemi Başladı

Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da kurutulmuş ve kasalara doldurulmuş kayısıların çekirdeklerinden ayırma süreci olarak bilinen patik dönemi başladı.

Kayısıda Patik Dönemi Başladı
12 Temmuz 2021 - 15:07 - Güncelleme: 12 Temmuz 2021 - 15:26
Dünya kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da kurutulmuş ve kasalara doldurulmuş kayısıların çekirdeklerinden ayırma süreci olarak bilinen patik dönemi başladı.


Dünya kayısı ihracatının büyük bir bölümünü karşılayan Malatya’da Haziran ayında başlayan kayısı hasadı sona ererken hasattan sonraki evre olan patik dönemi birçok yerde başladı. Kayısıları önce ağaçlardan silkeleyerek kurutan üreticiler yapılan bin bir zorlu işlemin ardından son olarak patik evresine geçti. Kurutulmuş ve kasalara doldurulmuş kayısıları tek tek çekirdeklerinden ayıran kayısı üreticileri yaptıkları bu son işlemin ardından kayısıyı ihracata hazır hale getiriyor. Patiğin başladığı yerlerden biri de Eskimalatya Çolakoğlu Mahallesi olurken kayısı üreticisi Teyfik Yıldırım ise; patiğe yeni başladıklarını söyleyerek, fiyatlar hakkında konuştu. Kayısı işinin zorluğundan bahseden kayısı üreticisi. Yıldırım inşallah kaysı çiftçilerimizi emeğinin karşılığını alılar kaysı işi gerçekten zor bir iş geceni gündüzüne katıyorsun ve satış noktasına gelene denk elimiz kaysının içinden çıkmıyor, buda 2 aya yakın zaman alıyor dedi.

Kaysının Taban Fiyatı

Kaysının taban fiyatına değinen çiftçi yıldırım içlim dediğimiz sarı kaysı 25 ile 30 tele arası, Gün kurusu ise 35 tele ile 40 tele arası gidiyor, tabi bu fiyatlar bizleri kurtarmıyor bu konuda yetkililer bu kunuya el atarsalar bizlerde emeğimizin karşılığını almış oluruz dedi.
  
Gülhan Sarısakal ise; patik işleminin yoğun dikkat istediğini ifade ederek, “Biz burada ablamıza yardıma geldik kaysıda yömyeci fiyatları yüksek olmasından dolayı yardıma geldik kaysının fiyatları düşük olması nedeni ile bizlerde yardım ederek bir neviim faydamız oluyor dedi.

Kaysı İşi Zor Bir İştir

Halil İbrahim Sarısakal ise: Biraz sor bir iş oluyor, tek tek kayısıları çekirdeklerinden ayırıyoruz. Özellikle bu sene kayısının taban fiyatı tam olarak belli olması üzücü bende burada akrabama yardıma geldim işçi parasını kurtarmıyor bizlerde ailemiz ile buradayık tabi ki kaysı işi çok zor. Bunun üstüne bir de kayısının para etmemesi kaysı üreticiyi iyice sıkıntıya sokuyor. Emeklerinin karşılığını alamıyorlar” şeklinde konuştu.Haber: malatyagundemozel.com


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum