Reklam
Reklam
Reklam
Mehmet Zafer

Mehmet Zafer


Utanacağımız Yerde Övünç Duyuyoruz

24 Ocak 2021 - 21:52

Gıda sektöründeki fayiş fiyatlar almış başını gidiyor ve zerre kadar müdahale yok. Kıtlık mı var, savaşta mıyız, nedir bu kadar bizi sektörün mafyasına mahkum eden sebepler?
Hangi gerekçeyle bu kadar yüksek fiyatlar halka dayatılıyor? Ne zaman müdahale edilecek ne zaman dur denecek bu duruma bilemiyorum ama bildiğim bir şey var; o da halkın her geçen gün sıkıntıya düştüğü ve boğazına bakamaz duruma geldiğidir.
Gıda sektöründeki orantısız fiyat yükselişini önlemek için kurulan marketlerin asıl mafya olduğunu görmek bizim güven duygumuzu yitirmemize çoktan neden oldu. Üreticiden tüketiciye ürünü direk ulaştırdıkları vaadiyle yola çıkanlar, halkın aracı kurum olmadan çok daha uygun fiyata alışveriş yapacaklarını söylemişlerdi ve dünya kadar reklam yapılmıştı, halen de yapılıyor.
Biz zannettik ki üreticiden ürünü alan komisyoncu aradan çıkarılınca hem üretici kazanacak hem de tüketici daha uygun fiyata ürünü almış olacak. Ama hiç te öyle olmadı. Büyük marketler üreticiden ürünü aldılar, stokladılar ve şimdi istedikleri fiyata satıyorlar. Müdahale eden yok, kontrol eden yok. Başı boşluk almış başını gidiyor. Pandemi boyunca iş yapamayan esnaf, işten çıkarılan vatandaş boğazının derdine düşmüşken, çoluğunu çocuğunu nasıl doyuracağını bilemezken, haksız yere yapılan fiyat artışları ahlaksızlıktır.
Hükümet ve muhalefet, hatta bütün sivil toplum örgütleri bu konuda vazife üstlenip gereğini yapmalıdır. Market mafyasının halkı sömürmesine göz yumulmamalıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda mutlaka gerekli tedbirlerin alınması yönünde gereğini yapmalıdır. Halkın dayanacak gücünün kalmadığını hepimiz biliyoruz.
Yapılan gıda yardımlarının sayılarının artması ülkenin içinde olduğu acziyetin belgesidir. Her gün yapılan bilmem kaç bin adet gıda kolisi dağıttık açıklamaları utanç duymak yerine övünç kaynağı gibi servis ediliyorsa halimiz hiç hal değildir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum