Reklam
Reklam
Reklam
Sema ÖRS

Sema ÖRS


BU GİDİŞ NEREYE.??

06 Ekim 2021 - 16:09

.....FACEBOOK ta ki paylaşımların kadın ve erkeklerin üzerindeki etkilerini gözlemledim ve şöyle biraz düşününce ikili ilişkilere ve arkadaşlıklara, kişilik dışı bir takım olumsuz sonuçlar verdiğini gördüm..Facebook veya diğer sosyal ağlardaki sorun, insanların mahremiyet kaygılarını çok çabuk bir tarafa bırakabilmeleri. Sanki sanal sosyalleşme sosyal tehlikelerden onları koruyor gibi geliyor onlara. Ama durum aslında hiç de öyle değil. 
....Fazlasıyla duygularını açık ediyorlar, zaaflarını ellerinde olmadan ortaya seriveriyorlar, üstelik de nefes alamadan yapıyorlar bunları. Mesela; kalan değil, gidendir kaybeden’ türü öyle basit ilkokul kompozisyonu türü bir yaklaşım var ki..Kamyon arkası yazıları gibi..
.... ‘Sevgi, saygı ve güven’ sözleri bana üç maymun gibi geliyor her zaman..Ama profiller bunu paylaşan hanım ağalarla dolu..'' ben senden daha erkeğim'' edası çok yaygın malesef.
Hani işve? Hani naz? Hani kapris?. İşve, naz ve kapris de yuvayı yapacak dişi kuşun olmazsa olmazları değil mi? Ama ne yazık ki bu meziyetleri başkasının yuvasını yıkmak için kullananlar çoğunlukta..Kanmamak lazım.

....Bir kızın yeni bir sevgilisi olduğunu artan fotoğraf albümlerinden anlayıveriyorsunuz hemen..
İlişki durumunu göstermek kadar saçma bir şey olamaz bence. Kime ne??..
....Olmayan bir romantizm, gereksiz bir drama, ya da trajedi hissiyle yazılan vıcık vıcık paylaşımlar... Hele o ilişki bittiğinde durum daha da içler acısı oluyor..Erkekler arabesk dinleyip kendini alkolle boğacakmış ya da hemen yeni sevgili bulmuş gibi yaparlarken, kızlar da ‘Yalnızım’ içerikli ya da ‘özledim’ içerikli şarkılar ve ‘özlü sözler’ arasında boğuveriyorlar daha bitmemiş ilişkilerini..

.... Facebook hayatımızın çok ciddi bir sosyal mekanı haline geldi..Araç olarak kullananların sayısı çok az..Bir amaç gibi tüm dünyası facebook tan ibaret olanlar ise kesinlikle aile bağları kopuk sevmekten sevilmekten yoksun insanlardır..
....Bu sosyal medya etkilerini çoğu insanın ölçebildiğini sanmıyorum. Özellikle bir sürü profile baktım, sayısız fotoğraf albümü, insanların hayatlarını sergileme biçimleri, insanların aradıkları şeye göre farkında ya da farkında olmadan düzenledikleri profilleri. Kızların deniz kenarı fotoğrafları.. Hakkın da bilgilerini yazma biçimleri.. Evli erkek ya da evli kadın profillerinin çok aşikar oluşu. ....Macera arayan kadınlar. O kadınları memnun etmek için düzenlenmiş erkek profilleri, şantaj yapmaya çalışanlar için güvenlik birimleri.

....İnanılmaz bir sosyal laboratuvar. Hedefte sadece sevgiliniz yok ki.. Orada sayısız insan var... Ve yazdıklarınız silinmiyor. İnternetin hafızasında kalıyor. Facebook kullananların nasıl olup da ailelerini ifşa ettiklerine akıl sır erdiremiyorum. Dayısının adını soyadını yazmak kadar saçma bir bilgi paylaşılamaz. Anne kızlık soyadını bangır bangır ilan etmek bu...Hayatını kaybetmiş aile resimlerine dua beklemek ne kadar doğru islami açıdan..İnsan kendini ve ilişkilerini  düşününce aslında oranın vitrin olduğunu unutmamalı. Pazar tezgahına döndürmemeli hayatını..
....Unutmamalı.! Her yazar, her düşünür kendi hissiyatı ve kişiliğine göre kalemini konuşturur..
Ne yazık ki gördüğüm kadarıyla,kendi fikrimce 

Ne çok özlü söz bilen varmış meğer.!
Ve de her özlü olduğunu düşündüğü sözü doğru kabul etmeye gönüllü, ne çok koyn varmış.!...
 

Selam ve saygılarımla


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum